JADNO! HRVATSKI MEDIJI POZDRAVLJAJU DONOŠENJE SRAMNE REZOLUCIJE O SREBRNICI: Tek je opravdanje njihovog ministrastva dno dna

Hrvatska je glasala “za”.

Hrvatska je pozdravila usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici na Skupštini UN-a, ističući kako Zagreb svoj stav temelji na pošovanju međunarodnog prava.

Skupština UN-a ranije u četvrtak je donela rezoluciju kojom podseća na genocid nad Bošnjacima Srebrenice 1995., poziva na poštivanje žrtava i činjenica utvrđenih sudskim presudama kao i na uspostavljanje međunarodnog dana sećanja na taj zločin.

Za neobvezujuću rezoluciju su glasale 84 od 193 država članica UN-a, protiv je bilo 19 i suzdržano 68, uglavnom uz obrazloženje da nije bilo potrebnog konsenzusa.

Rezoluciju su predložile Nemačka i Ruanda, a sponzori su joj četrdesetak država, uključujući Hrvatsku koja je takođe glasala “za”.

Pozdravljamo usvajanje rezolucije, Hrvatska svoj stav temelji na poštovanju međunarodnog prava. Međunarodni sud je još 2007. utvrdio kako je u UN-ovoj zaštićenoj zoni u Srebrenici počinjen genocid – kaže se u saopštenju Minstarstva spoljnih i evropskih poslova.

Zločin u Srebrenici je Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definisao kao genocid, kao i Međunarodni sud pravde u Hagu.

Jedinice bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8.000 Bošnjaka.

Izvor: Srbija Danas/Jutarnji list/Agencije/M.A.

- Pogledajte najnovije ćlanke -