Na početku svečanosti intonirana je himna Republike Srbije Bože pravde, himna Mađarske i himna EU.
Potom se obratio ambasador Mađarske Jozef Mađar, koji je poručio da je za Mađarsku predstojeća godina godina rada.
– Mađarska će nastaviti da sprovodi dogovoreni zajednički program, kako bismo obezbedili mir i sigurnost u Evropi, unutar naših granica, ali i u komšiluku – kazao je on.
Dodaje da će se predsedavanje Mađarske fokusirati na sedam prioriteta, među kojima je i Zapadni Balkan.
– Mađarska podržava proširenje i zagovara širenje EU na Zapadni Balkan. Vi niste slepa tačka Evrope, već uz punu integraciju treba da se prošire granice EU – rekao je Mađar.
Evropa se suočava sa značajnim demografskim izazovima, i da to utiče na konkurentnost Evrope.
– Sada ću nastaviti na srpskom. Preuzeli smo predsedavanje u periodu ozbiljnih izazova. Naš odgovor na rat koji se događa je mir. Mi želimo da preuzmemo inicijativu, verujemo da mir neće doći sam od sebe. U ulozi predsedavajućeg Saveta EU biti pošteni posrednik je jedna od najvažnijih delatnosti – kazao je on.
Ističe da odluku moraju doneti lideri, i da u situaciji rata u Ukrajini, moraju videti sa kakvim manevarskim prostorom raspolaže EU.
Naglasio je i da će tokom mađarskog predsedavanja uraditi još više da unapredi proces EU integracija Srbije.
– Moramo pozivati partnere iz Srbije na što više sastanaka u EU, i da obezbedimo da samit EU-Zapadni Balkan ne bude samo fotografija u arhivi, već da se postignu rezultati koji dovode do punopravnog članstva – dodao je Mađar.
Kazao je da želi da Srbija dobro iskoristi pristupne fondove, u čemu može pomoći i mađarsko iskustvo.
– Uspeh Srbije je uspeh za Evropsku uniju! Poštovani predsedniče, uveravam vas da tokom mađarskog predsedavanja možete računati na podršku Mađarske. Učinimo Evropu ponovo velikom – zaključio je Mađar.