“SRBIJI ĆE KAPATI LITIJUMSKE MILIJARDE, A MI NEMAMO NALAZIŠTE” Hrvatski mediji bruje o našoj zemlji – Smeta im i FIJAT? (VIDEO)

Srpski litijum je poslednjih dana nova glavna tema u hrvatskim medijima, a kako se po izveštavanju i njihovim naslovima da zaključiti, Srbija im je očigledno opet trn u oku.

Tako hrvatski RTL priznaje u svom izveštavanju, da Srbija očigledno hvata korak sa vremenom i čeka inkasiranje novca od bele nafte 21. veka:

-I dok Srbija čeka da kapnu litijumske milijarde, u Hrvatskoj do sada nije pronađeno niti jedno ozbiljno nalazište!

Hrvatski RTL takođe navodi i da će rudnik koji će nići u Srbiji, našoj zemlji doneti ogroman novac:

-Svi ovih dana pričaju o srpskom litijumu! Litijum je bela nafta za 21. vek i ovakav rudnik će uskoro niknuti u Srbiji. Goleme zalihe dovele su u Beograd i nemačkog kancelara Šolca koji je sa Vučićem potpisao Sporazum po kojem će Srbija litijumom opskrbljivati Evropu. Karta je to za razvijenu i bogatu Srbiju, poručuje veliki vožd (misle na Vučića). U toj novoj Srbiji uskoro kreće serijska proizvodnja Fijata na električni pogon, za čije je baterije litijum ključan. Po zalihama od 1,2 miliona tona, Srbija je 11. u svetu i godišnje bi mogla da pokrije čak 90% evropskih potreba za litijumom.”

Urednik auto magazina Kristijan Tičak predviđa da će se potražnja za litijumom u naredne četiri godine udvostručiti.

-Litijum se koristi za baterije automobila, lap-topova, telefona. Čak se predviđa da će se potražnja za litijumom u naredne 4 godine udvostručiti, a već sad je 10 puta porasla!

- Pogledajte najnovije ćlanke -