Dolazak američkog predsednika Donalda Trampa menja situaciju na globalnom nivou, ali i u BiH, jer je on već najavio po preuzimanju mandata da će razgovarati sa liderima država, a ne s EU.
To je kazao predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u gostovanju na RTRS.
– Dolazak Donalda Trampa menja stvari. Oni su rekli da je Bajdenova struktura najlošija u SAD, ali su loše radili i u ostatku sveta. Možete tek misliti šta su radili ovde. Učinićemo šta možemo po tom pitanju. U novonastaloj situaciji Evropa i EU se nije snašla, ostala je zarobljena u svojim zabludama i vrednostima – kazao je Dodik.
On je ocenio da je Evropa izgubila energetsku stabilnost.
– Dobila je skuplje energente i izgubila je konkurentnost. Evropa nema inovacija kao ranije. Evropa je izgubila svoje mesto na globalnom nivou – istakao je Dodik.
Predjsednik Srpske je podsetio i na najavu Trampa da je rekao da će razgovarati sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, ali da neće biti stolice za predstavnike EU.
– Pre ću ja sesti u to društvo nego Evropa. Mi vidimo da će Tramp raditi sa državama, a ne s EU. To je vidljivo – rekao je Dodik.

On je kazao da zbog svega navedenog ne treba imati zabluda i da je nejasan evropski put BiH jer pojedinci pokazuju nervozu po tom pitanju.
– Zašto bi mi zbog EU puta sada rekli da idemo tamo po svaku cijenu. Proces pridruživanja će biti zatvoren. Slovačka i Mađarska kažu da zbog zaustavljanja dovoda gasa ne dozvoljavaju Ukrajini da se približi EU – istakao je Dodik.
On je postavio pitanje kada bi BiH mogla da postane punopravan član EU, ako tamo nema mesta ni za Ukrajinu koja je miljenik Brisela.
– Šta ako EU propadne za nekoliko godina, a mi dali prenos nadležnosti. Ko će nam to vratiti? Ko određuje šta je prioritet i evropski put? Imamo složenu strukturu u BiH i to se sve pretvorilo da neko prikupi neki poen kod administracije u Briselu – naveo je Dodik.
(Kurir.rs/RTRS/Preneo: N. V.)
www.kurir.rs