Vođenje uspešnog posla bez kvalifikacija deluje kao pusti san, ali za ovog mladog čoveka je stvarnost. Australijanac Džejson Šipvej, poznatiji kao Džejson Klins, danas sa svojom kompanijom za čišćenje zarađuje 500.000 funti godišnje.
U svom podkastu Self Maid, Džejson otkrio je kako je od čišćenja domova bez ikakvih kvalifikacija razvio sopstveno carstvo i prisetio se kako je bilo teško pronaći posao. Nakon niza bezizlaznih intervjua 2020. godine, odlučio je da postane sam svoj šef.
– U određenom trenutku sam shvatio ‘nikada neću zaraditi radeći za druge‘, pogotovo jer nema nikakvih veština i kvalifikacija, piše The Sun.
Razmišljao je kakav bi posao mogao da pokrene „bez novca i bez veštine“. Na kraju je suzio svoje mogućnosti na tri posla: detaljno čišćenje automobila, košenje travnjaka ili čišćenje domova.
Ubrzo je shvatio da je čišćenje automobila previše zahtevno i da kompanija za uređenje travnjaka zahteva početni kapital koji on nije imao, preostala mu je jedna opcija. Rekao je da kompanija za čišćenje najsigurnija opcija, s obzirom na to da donosi stalne prihode i traži minimalna ulaganja.
Jedina prepreka za pokretanje sopstvenog biznisa bilo je znanje koje je dobio gledajući YouTube videozapise čišćenja, koje je zatim nedeljama vežbao u sopstvenom domu. Nakon što je stekao samopouzdanje, izradio je letke za svoju firmu „Enhanced Cleaning“ koje je ubacivao u poštanske sandučiće ljudi. Procenio je da je u proseku obilazio između 200 i 400 domova svaki dan dok je „tukao pločnik“ pod zapadnim australijskim suncem.
Uprkos njegovim naporima i dugim danima provedenim na ulici, letci nisu ostvarili željeni učinak. Ubrzo je shvatio da je njegova poruka ta koja zbunjuje potencijalne klijente, nazivajući je „stvarno dugom i preteškom za čitanje“. Nakon što je osmislio jednostavnije oglase, počeo je dobija klijente. Međutim, tek kad je pokrenuo svoje prvo onlajn takmičenje, posao je stvarno krenuo.
– Osmislio sam takmičenje, za koje smatram da je pokrenulo moj posao na samom početku, objasnio je.
Naime, ponudio je nagradu od mesec dana besplatnog čišćenja, pa je podstakao ljude da preporuče prijatelje kako bi ostvarili veće šanse za pobedu. Umesto da jednostavno uzme ime i kontakt podatke, postavio je i niz pitanja, tražeći potencijalne klijente.
– Odgovarali su na pitanja: – Kada ste posljednji put očistili svoju kuću? – Da li ste zainteresovani za čišćenje? – Da li ste već koristili usluge čišćenja?, objasnio je.
– U osnovi su se kvalifikovali kao ljudi koji žele čišćenje, a ja sam ih želeo za svoje klijente.
Do trenutka izvlačenja, Džejson je prikupio 500 adresa i uspeo generiše 20-ak klijenata s popisa koji su bili voljni da plat usluge čišćenja.
– Odmah nakon prijave bi ih nazvao: – Hej, prijavili ste se na takmičenje za besplatno čišćenje, želite li možda ponudu za tekuće radove čišćenja domaćinstva?‘, rekao je.
– Mnogi su odmah nakon ponude rezervisali termin čišćenja i uspeo sam da pridobijem klijente u vrednosti od gotovo 520.000 funti godišnje.
– Kada razmislite o tome, u smislu povrata ulaganja, utrošenog vremena u vrednosti od 130 funti [za besplatno čišćenje] u zamenu za prihod od 520.000 funti godišnje, to je vrlo dobar posao.
Istakao je da bi „svaka reklamna agencija bila zadovoljna tim brojkama“.
Objasnio je da su takmičenja- odličan način za brzo podsticanje poslovanja, posebno na početku i stvaranje „organske viralnosti“ na internetu. Nakon „velikog uspeha“ svog prvog takmičenja, Džejson je nastavio da ulaže zarađeni novac u oglašavanje.
Uskoro je uspeo da pretvori satnicu od 15,60 funti po satu od svojih prvih klijenata u unosan posao.