Mada spada u jednu od najmanjih evropskih zemalja, Malta može da se pohvali sve većim brojem novih stanovnika, posebno penzionerima. A razlog nisu samo prelepe plaže – od kojih je jedna proglašena najboljom u Evropi.
Sajt Global Citizen Solutions je upravo kreirao listu najboljih država za penzionerski život, a Malta se našla na trećem mestu, nakon Portugala i Španije.
„Malta se može pohvaliti neverovatnim zdravstvenim sistemom, prihvatljivim cenama nekretnina, fantastičnim poreskim olakšicama i podsticajima, političkom stabilnošću, širokim spektrom mogućnosti za zabavu, idealnim vremenom tokom cele godine i velikom populacijom koja govori engleski, između ostalog“, navodi se u izveštaju.
Zemlja, koja se nalazi između Italije i Libije, ima nešto više od 530.000 stanovnika. Zbog strateške lokacije u centralnom Mediteranu, kultura i tradicija Malte predstavljaju eklektičnu mešavinu koja odražava severnoafričke, evropske i bliskoistočne uticaje tokom vekova. I iako je možda imala burnu prošlost, Malta je trenutno jedna od najbezbednijih država u Evropi, prema Svetskoj banci. Takođe je sigurnija od Srbije, a od Beograda do Malte let traje manje od dva sata.
Kao dodatna prednost, engleski je jedan od zvaničnih jezika Malte, pa privlači mnoge doseljenike i čini kulturnu asimilaciju i svakodnevni život mnogo lakšim.
Kao i većina evropskih zemalja, Malta pruža univerzalnu zdravstvenu zaštitu građanima i legalnim stanovnicima. Međutim, državljanima koji nisu iz EU potrebno je privatno zdravstveno osiguranje, čija godišnja stopa zavisi od faktora kao što su starost i zdravlje osobe. Prema jednom istraživanju, mesečne premije za zdravstvenu zaštitu na Malti koštaju manje od 100 dolara, a medicinske usluge su takođe povoljne, na primer, kompletne laboratorijske analize koštaju manje od 30 dolara, piše sajt Travel and Leisure.
Troškovi života su takođe niži nego u određenim zemljama EU, sa procenjenim prosečnim mesečnim budžetom od 2.600 do 3.000 dolara. Opcije stanovanja su različite, ali kako Malta predstavlja jednu od najgušće naseljenih zemalja na svetu, većina ljudi živi u stanovima. Global Citizen Solutions navodi Valetu (glavni grad Malte), zaliv Svetog Pavla i Viktoriju, glavni grad ostrva Gozo kao najbolje gradove za penzionere.
Pored toga, državljani koji nisu sa Malte mogu dobiti odobren boravak u zemlji za manje od godinu dana ulaganjem najmanje 110.000 evra (oko 120.000 dolara) u nekretnine. Ovo im takođe daje pravo da putuju bez viza u sve zemlje EU i Šengena.
Maltu prate Grčka i Turska u prvih pet zemalja najboljih za penzionisanje u Evropi, prema sajtu Global Citizen Solutions.