STRAVIČAN ZEMLJOTRES POGODIO NAŠ KOMŠILUK! Potres se osetio i u Srbiji

- Advertisement -

Potres je bio sa epicentrom u Jadranskom moru, 37 km od Drača

 Zemljotres 4,4 stepena Rihterove skale pogodio je Albaniju jutros oko tri sata po lokalnom vremenu.

Potres je bio sa epicentrom u Jadranskom moru, 37 km od Drača.

Prema podacima EMSC-a, dubina zemljotresa iznosila je 6,1 km.

- Advertisement -

Potres se osetio i u Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj i Srbiji.

Evo nekoliko saveta kako se ponašati tokom i posle zemljotresa:

Tokom zemljotresa:

  1. Ostanite smireni: Panika može pogoršati situaciju. Pokušajte ostati pribrani i brzo reagovati.
  2. Potražite zaklon: Ukoliko ste u zatvorenom prostoru, stanite ispod čvrstog nameštaja, kao što su stolovi ili ispod okvira vrata. Ako nema čvrstog zaklona, zaštitite glavu i vrat rukama.
  3. Ostanite unutra: Nemojte trčati napolje tokom zemljotresa. Veća je verovatnoća da ćete se povrediti od padajućih objekata ili delova zgrade.
  4. Udaljite se od stakla i teških predmeta: Držite se dalje od prozora, ogledala, staklenih vrata, spoljnih zidova i teških nameštaja koji mogu pasti.
  5. Ako ste napolju: Ostanite napolju i udaljite se od zgrada, uličnih svetiljki, i električnih kablova. Potražite otvoren prostor gde je manje šanse da će nešto pasti na vas.
  6. Ako ste u automobilu: Zaustavite se što je brže moguće na siguran način i ostanite u vozilu. Izbegavajte zaustavljanje ispod mostova, nadvožnjaka ili blizu zgrada i drveća.

Posle zemljotresa:

  1. Proverite povrede: Proverite da li ste vi ili drugi povređeni. Pružite prvu pomoć ako je potrebno i potražite medicinsku pomoć za ozbiljne povrede.
  2. Proverite oštećenja: Proverite da li je vaša zgrada oštećena. Ako je oštećenje ozbiljno, napustite zgradu na siguran način.
  3. Budite oprezni sa gasom, vodom i električnom energijom: Proverite curenje gasa, oštećene vodovodne cevi i električne instalacije. Ako osećate miris gasa, isključite ventil za gas i napustite zgradu.
  4. Pratite informacije: Slušajte radio ili pratite vesti putem mobilnih uređaja za informacije o hitnim službama i daljim uputstvima.
  5. Budite spremni na naknadne potrese: Naknadni potresi mogu uslediti nakon glavnog zemljotresa. Budite spremni da se ponovo zaštitite.
  6. Pomažite drugima: Ako ste u mogućnosti, pomozite komšijama, posebno starijim osobama, invalidima i maloj deci.
  7. Obavestite se rodbini i prijateljima: Obavestite rodbinu i prijatelje da ste sigurni. Koristite tekstualne poruke ili društvene mreže kako biste izbegli preopterećenje telefonskih linija.

- Advertisement -

 

 

- Pogledajte najnovije ćlanke -