Čak 30 od 100.000 trudnica doživi moždani udar.
Tridesetogodišnja Megan Snuk se nije osećala dobro, imala je otečena stopala i ruke, zamagljeni vid i glavobolju koja ju je izluđivala – simptomi koje bi možda i zanemarila da nije bila u sedmom mesecu trudnoće.
Svojoj pijateljici Karli, medicinskoj sestri, poslala je fotografiju poslednjeg očitavanja krvnog pritiska – 150/126. Očitavanje krvnog pritiska iznad 130/80 smatra se visokim rizikom za svakoga, a još opasnijim za trudnicu.
Megan je znala da nešto nije u redu, ali se lekari nisu složili sa njom govoreći joj da je sve kako treba i da je samo uplašena. Kako je krvni pritisak opadao, tako je i njihova zabrinutost, iako su joj noge i dalje bile abnormalno otečene, a beba se nije mnogo kretala.
– Osećala sam da me ne shvataju ozbiljno, kao da sam hipohondar – rekla je Megan.
Instinkt ne vara
Bol u glavi postajao je sve nepodnošljivi – u osam časova je vrisnula, doživajući svog muža. Nije mogla da se kreće, nije mogla da vidi, a leva strana tela bila joj je potpuno paralizovana.
Nakon što je Džejs pozvao hitnu, Megan se vratila u bolnicu. Lekari su dijagnostikovali Megan sa dva hemoragična moždana udara, jedan u desnom okcipitalnom, a drugi u desnom parijetalnom režnju njenog mozga, kao posledica eklampsije – stanje abnormalno visokog pritiska koje pogađa trudnice.
Čak 30 od 100.000 žena doživi moždani udar u trudnoći. Ova vrsta moždanog udara može biti uzrokovana veoma visokim krvnim pritiskom, tako da prevencija uključuje održavanje krvnog pritiska lekovima, a ponekad i operaciju, prenosi “Heartandstroke”.
Zdravstveni radnici nemaju dovoljno informacija o ženama i moždanom udaru i srčanim oboljenjima, posebno tokom trudnoće. To je problem koji proizilazi iz istraživačkog jaza: dve trećine učesnika u kliničkim ispitivanjima kardiovaskularnih bolesti bili su muškarci.
Izvor: Srbija Danas/Telegraf