Struja u velikom delu Albanije nestala je zbog kvara na interkonektivnom vodu sa Grčkom, a koji je izazvan zbog visokih temperatura.
Operater prenosnog sistema (OST) naveo je da su velike količine prenosa, kao i ekstremne temperature uzroci potpunog isključenja dalekovoda, prenosi “Albanijan post”. Nakon prekida, struja se vratila u Tiranu i druge gradove zemlje u kojima je bilo problema.
– Kvar je krenuo od interkonektivnog voda sa Grčkom, a zatim se nastavio kaskadnim efektom u celoj zemlji. Kvar je takođe identifikovan na pruzi Prizren. Iz početnog ukrštanja proizilazi da su velike količine prenosa, kao i ekstremne temperature uzroci potpunog isključenja dalekovoda – naveo je OST i dodao da preduzima mere za vraćanje električne energije svim potrošačima.
Bez struje su ostali Tirana, Drač, Elbasani, Đirokastra, Kukeši, Leža, Saranda i Skadar. Bez struje su, pored Albanije, ostale i Crna Gora, BiH i veliki delovi Hrvatske.
Iz Hrvatske stižu slične informacije
Iz nezvaničnih, ali pouzdanih informacija saznaje da se u ovoj fazi uvozi struja iz Grčke i da su radovi na autoputu u Crnog Gori izazvali prekid ispostave električne energije.
– Neki dalekovod između Grčke i Albanije je ispao i onda su se tokovi poremetili. Ali to nije zvanično, to su zasad preliminarne informacije – rekao je.
Izvor: Tanjug