Legenda jugoslovenske scene prima penziju od 172 EVRA – evo čime se bavio kako bi se prehranio

Život ga nikada nije mazio, ali je uspeo da se na sceni bivše Juge izdigne na nivo zahvaljujući kom će uvek biti upamćen.

Seid Memić Vajta, jedan od najpoznatijih muzičara bivše Jugoslavije, ostavio je neizbrisiv trag na muzičkoj sceni. Rođen u Travniku, Vajta je stekao prepoznatljivost kao frontmen grupe “Teška industrija” tokom 1975. i 1976. godine, a kasnije je stekao međunarodnu slavu kada je 1981. godine predstavljao Jugoslaviju na Eurosongu sa pesmom “Lejla”, kojom je osvojio 15. mesto.

 Poznato je da su mu u tom periodu prateće vokale pevale poznate muzičarke, uključujući Nedu Ukraden.

Njegov muzički opus obuhvata hitove kao što su “Prevari me srce moje”, “Azra” i “Zlatna ribica”, koji su i danas omiljeni među starijim generacijama. Vajta je tokom svoje karijere stekao reputaciju kao inovativan i talentovan umetnik, čije pesme su ostavile dubok uticaj na jugoslavensku pop i rock muziku.

Iako je imao zapaženu karijeru, Vajta se poslednjih godina povukao iz muzičkog života, ne snimajući nove pesme niti održavajući nastupe. Razlog njegovom povlačenju delimično leži u njegovom nezadovoljstvu trenutnom situacijom u industriji, koju je jednom prilikom opisao kao frustrirajuću zbog političkih i nacionalnih kriterijuma u izboru umetnika. On je izjavio: 

– “Zamisli da snimam pesmice u zemlji koja je treća po siromaštvu u svetu. Ne mogu i nemam volje. Kad vidim da sve biramo po nacionalnosti, gadi mi se.”

Pored muzičke karijere, Vajta je bio angažovan i u filmskoj industriji, igrajući ulogu u filmu “Nečista krv” Stojana Stojčića. Njegova bogata biografija uključuje i različite poslove koje je obavljao pre nego što je postao poznat, uključujući rad u farbici, kao moler, krojač, i livač u Austriji. Nakon povratka iz Austrije 1971. godine, dizajnirao je i prodavao hippie nakit, dok je paralelno pevao sa grupom “Veziri”.

Nažalost, iako je tokom svojih radnih godina uplaćivao doprinose, njegova penzija danas iznosi samo 326 maraka (oko 172 evra), što je drastično nisko u poređenju sa njegovim muzičkim doprinosom.

Danas, Seid Memić Vajta živi u Hamburgu, gde i dalje prati muzički svet, ali se povukao iz aktivne karijere. Njegovo nasleđe i uticaj na muzičku scenu bivše Jugoslavije ostaju neosporni, a njegov opus i dalje inspiriše ljubitelje muzike širom regiona.

- Pogledajte najnovije ćlanke -