Dan za pamćenje za kraljicu narodne muzike. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je pevačicu Lepu Lukić Zlatnom medaljom za zasluge u oblasti muzičke umetnosti, a nagradu je svečano uručio ministar kulture Nikola Selaković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je poznatu pevačicu narodne muzike, Lepu Lukić, za izuzetne rezultate u oblasti muzičke umetnosti povodom Dana državnosti Republike Srbije, Sretenja.
Ministar kulture Nikola Selaković, kao izaslanik predsednika Vučića, svečano je uručio Zlatnu medalju za zasluge Lepoj Lukić na ceremoniji održanoj u Etnografskom muzeju.
Lepa Lukić – kći srpskog naroda
U svom govoru, Selaković je izrazio duboku zahvalnost pevačici za njen doprinos srpskoj pesmi, kulturi i narodu.
Pohvalivši njen umetnički put, rekao je:
– Vaše pesme se pevaju kao da su izvorne narodne. To je logično, jer ste kći srpskog naroda, iz koga ste potekli kao brza planinska reka.
Selaković je naglasio da je Zlatna medalja mali znak zahvalnosti naroda i otadžbine prema Lepoj Lukić, dodavši:
– Da ste nam živi i zdravi i da nam pevate još dugo godina. Da ponosno nosite ime koje je opisna kategorija vaše ličnosti.
Danas sam najsrećnija žena
Lepa Lukić se, primivši odlikovanje, zahvalila predsedniku Vučiću i ministru Selakoviću.
– Ja sam najsrećnija žena danas. Nema nagrade koju nisam primila, ali ovo je pečat na moju karijeru. Srećna sam što trajem u vrhu popularnosti. Volim narod, družim se sa običnim ljudima, i zato me narod voli – poručila je Lukićeva.
Svečanost je završena izvođenjem pesama Lepe Lukić “Od izvora dva putića,” “Srce je moje violina,” i “Meseče zvezdo sjajna” u izvođenju narodnog orkestra ansambla “Kolo” u čast slavljenice.
Lepa Lukić prima tri penzije
Kako je Lepa jednom prilikom navela, prvu penziju zaradila je godinama staža, druga je nacionalna, a treće kanadska od pokojnog supruga.
– Nacionalna penzija mi je 60.000 dinara, a ova druga 90.000 dinara. I imam kanadsku penziju od 1.000 evra. Može da se živi i od nacionalne ako vodiš računa – priznala je Lepa, a onda objasnila odakle joj sve tri penzije:
– Nacionalnu penziju nisam jurila. Bila sam u Americi i kada sam se vratila, čula sam se s nekim ljudima koji su mi rekli da sam je dobila. Država me je priznala – objasnila je pevačica.
– Prvih deset godina sam plaćala penziono i socijalno osiguranje, a kada me je država prihvatila, sve je ona plaćala. Ja sam dobila i status istaknutog umetnika, tako da sam prvu penziju dobila sa 35 godina radnog staža i 55 godina života. Država je videla koja sam sva priznanja dobila, to sam i priložila – ispričala je pevačica narodne muzike svojevremeno.
Podsetimo, Lepa je nedavno istakla da, što se finansija tiče, više nikada ne mora da peva, jer od penzija prima sasvim dovoljno novca.
Rodna kuća Lepe Lukić prodata na javnoj licitaciji za 1.000.000 dinara
Rodna kuća pevačice Lepe Lukić u selu Miločaj kod Kraljeva prodata je na javnoj licitaciji po ceni od 1.000.000 dinara i to zbog dugova.
Lepa je često pričala o tome da je rado odlazila tamo, posebno dok su joj majka Milosija i brat Rajko bili živi.
Razlog zbog čega je ova kuća otišla “pod doboš”, prema rečima izvora 2021. godine, jeste neplaćanje kredita od 10.000 evra, koji je svojevremeno podigao pevačicin bratanac Rade Jovanović (detaljnije klikom OVDE).