Fudbaleri Gruzije i Češke odigrali su nerešeno (1:1) u drugom kolu Evropskog prvenstva, a to je rezultat koji ide na ruku Srbije.
Naravno, mnogo još ima da se igra, ali u ovom trenutku postoji realna šansa da Orlovi prođu u narednu fazu takmičenja sa dva boda kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe.
Računica je takva da je Srbiji pored remija sa Dancima u poslednjoj rundi potrebno da Slovenija izgubi od Engleske sa dva gola razlike, da bi Orlovi uopšte bili treći u grupi sa istim brojem bodova kao Zmajčeki, ali boljom gol razlikom.
Zbrka bi mogla da nastane ukoliko Srbija i Danska odigraju 1:1, a Slovenija bude poražena od Engleske 1:0. U tom slučaju Engleska je prva, Danska druga, a Srbija i Slovenija na deobi trećeg mesta sa istim brojem bodova i potpuno identičnom gol razlikom. To bi bio loš scenario za našu selekciju pošto bi se onda gledao fer-plej, odnosno broj žutih kartona.
Srbija je u prve dve runde zaradila sedam žutih kartona, dok su Slovenci imali četiri opomene. Tako da trebalo bi da se vodi računa i o takvim stvarima u igri.
Što se tiče ostalih kombinatorika pomno ćemo pratiti rasplet u grupama A,B i F.
U grupi A bi nam u poslednjoj rundi najviše odgovaralo da Škotska i Mađarska odigraju nerešeno čime bi ostrvska ekipa bila treća sa istim brojem bodova kao Srbija, ali sa značajno lošijom gol razlikom od Orlova.
U B grupi ćemo navijati protiv Albanije i Hrvatske… Odnosno, potrebno je da Hrvatska ne pobedi Italiju, a da Albanija izgubi od Španije. Problem nam predstavlja remi Albanaca u poslednoj rundi . On bi imali isti broj bodova (2) kao Srbija, ali su postigli više golova. Tako da će i broj pogodaka, odnosno ako dođe remija biti bitno kakvim će se rezultatom završiti mečevi.
Što se tiče F grupe bićemo na strani Turske i Portugalije. Gruzija bi morala da savlada Portugaliju da bi bila ispred nas, dok Česi imaju veći broj datih golova od Srbije i u ovom trenutku će nam biti potreban njihov poraz od Turske pošto u slučaju istog broja bodova mi smo lošiji.
Sve u svemu, neke kalkulacije su jasne, ali bi našim momcima bilo najbolje da savladaju Dansku, a matematiku prepuste drugima.