Republika Srpska neće dozvoliti da Bosna i Hercegovina uvede sankcija Rusiji, izjavio je predsednik RS Milorad Dodik u intervjuu za “RIA Novosti”.
– Na nivou države Bosne i Hercegovine ne postoji nijedna odluka o uvođenju sankcija Rusiji, odnosno sankcije RF nisu zvanično uvedene. Najbolja potvrda za to je moj nedavni susret sa visokim Evropljanima koji su pitali: ‘Kada ćete uvesti sankcije Rusiji?’ To znači da nema sankcija i tako ćemo nastaviti, iako je ovo veoma teška pozicija – kazao je Dodik.
Kako je istakao, Zapad svakodnevno zahteva od Republike Srpske da podrži sankcije Rusiji.
– Ne mogu da budem zahvalan Amerikancima koji ne žele ni da slušaju šta mi mislimo, već pokušavaju da oni odluče. Ovo je srž problema – oni ne razgovaraju sa nama, ali donose odluke o nama. Svakodnevno se vrši pritisak na nas da deblokiramo sankcije Rusiji – ukazao je Dodik.
On je naglasio da se nada da će na marginama Sankt Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF) održati sastanke sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovom.
– Svi će biti na tom forumu, uključujući i predsednika Vladimira Putina. Veoma mi je drago što ću biti tamo, verujem da će biti prilike da se sretnemo – precizirao je Dodik i dodao da dugi niz godina za redom učestvuje na SPIEF-u.
Osim toga, predsednik RS je naveo da će učestvovati na SPIEF-u kako bi podržao Rusiju u suočavanju sa sankcijama.
Izvor: Srbija Danas/RT Balkan