Vlada Republike Srpske na današnjoj telefonskoj sednici donela je zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od strane određenih zvaničnika Nemačke uključujući ministarku za evropske poslove i klimu Anu Lirman.
Ovo se navodi u saopštenju za javnost iz Vlade Srpske, a povodom uvođenja sankcija predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću i predsedniku Narodne skupštine Srpske, Nenadu Stevandiću.
Takođe, kako se navodi, Vlada Republike Srpske pomenute mere SR Nemačke kao i javne istupe i današnju posetu Republici Srpskoj Ane Lirman smatra za direktno mešanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija.

– U cilju zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te nalaže Ministarstvu unutrašnjih poslova da istu osobu, prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske, isprate van granica – navodi se u saopštenju.
Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.
KRADOM DOŠLA U SRPSKU
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik saopštio je danas da je kao svaki nepoželjni posetilac, nemačka ministarka Ana Lirman kradom došla u Banjaluku da bi se sastala sa svojim pulenima.
– Na šta je spala nekada moćna Nemačka. Očekujem da će je policija Republike Srpske ubrzo zauvek ispratiti iz Republike Srpske – napisao je Dodik na platformi Iks.
Kurir.rs/Srpska info
www.kurir.rs