PREMINULI MLADIĆI OD 17 I 18 GODINA, PROGLAŠENA EPIDEMIJA U BOSNI: “Znamo tačno zbog čega se proširila zaraza”

– Još jedan smrtni slučaj povezan s boginjama zabeležen je u Bosni i Hercegovini, a preminuo je 18-godišnjak iz Zenice, potvrdili su iz ministarstva zdravstva Zeničko-dobojske županije.

Ranije ove nedelje u Sarajevu je preminuo 17-godišnjak koji je takođe oboleo od boginja pa je od tada proglašena epidemija u Sarajevskoj županiji, a sada i u Zeničko-dobojskoj.

Oba smrtna slučaja povezuju se s niskom stopom vakcinisanja dece, do čega je dovela kampanja na društvenim mrežama podstaknuta neutemeljenim tvrdnjama o povezanosti vakcinacije protiv morbila s pojavom autizma kod male dece.

Ministarka zdravlja Zeničko-dobojske županije Aida Salčinović kazala je lokalnim medijima kako je u toj županiji vakcinisanost dece protiv boginja na novou od tek 37 posto, što pogoduje širenju zaraza. U toj je županiji do sada potvrđeno više od 1200 slučajeva zaraze boginjama.

– Ja jedino mogu apelovati na roditelje da vakcinišu svoju decu i tako ih zaštite – kazala je Salčinović.

Izvor: Srbija Danas/Jutarnji list/Agencije/M.A.

- Pogledajte najnovije ćlanke -