– Još jedan smrtni slučaj povezan s boginjama zabeležen je u Bosni i Hercegovini, a preminuo je 18-godišnjak iz Zenice, potvrdili su iz ministarstva zdravstva Zeničko-dobojske županije.
Ranije ove nedelje u Sarajevu je preminuo 17-godišnjak koji je takođe oboleo od boginja pa je od tada proglašena epidemija u Sarajevskoj županiji, a sada i u Zeničko-dobojskoj.
Oba smrtna slučaja povezuju se s niskom stopom vakcinisanja dece, do čega je dovela kampanja na društvenim mrežama podstaknuta neutemeljenim tvrdnjama o povezanosti vakcinacije protiv morbila s pojavom autizma kod male dece.
Ministarka zdravlja Zeničko-dobojske županije Aida Salčinović kazala je lokalnim medijima kako je u toj županiji vakcinisanost dece protiv boginja na novou od tek 37 posto, što pogoduje širenju zaraza. U toj je županiji do sada potvrđeno više od 1200 slučajeva zaraze boginjama.
– Ja jedino mogu apelovati na roditelje da vakcinišu svoju decu i tako ih zaštite – kazala je Salčinović.
Izvor: Srbija Danas/Jutarnji list/Agencije/M.A.