“Pretili su mi i bacili MOLOTOVLJEV KOKTEL” Nakon što je PRINUDNO ISELJENA, Vesna de Vinča otkrila kroz kakav je PAKAO prošla na splavu

Lepe je uspomene vežu za prostor u kom je provela skoro dve decenije. Osoba koja je pokušala da joj nanese štetu i povrede je završila iza rešetaka.

U srcu Beograda, na mestu gde se spajaju Dunav i Sava, novinarka i vlasnica kompanije “Miss Yu”, Vesna de Vinča, provela je 19 godina živeći na splavu koji je bio njen dom i utočište.

Na splavu smeštenom na Ušću, Vesna je živela i radila i trudila se da promoviše život na reci kako bi i drugi bili inspirisani da otkriju čari života na vodi. Nedavno je doživela neprijatnost jer je njen splav premešten na novu lokaciju.

Gostujući na “Kurir” televiziji, Vesna je sa setom i ponosom ispričala svoju priču:

– Kako da ne budem dobro, kada sam provela 19 godina na najlepšem, energijski najlepšem i možda estetski najlepšem mestu u Beogradu.

Opisala je svoje godine na splavu kao pravi blagoslov, prisetivši se hrabrosti koju je pokazala preselivši se tamo 2006. godine, u vreme kada na Ušću niko nije živeo.

Zajedno sa knezom Aleksandrom Pavlom Karađorđevićem, Vesna je osnovala nevladinu organizaciju “Vratimo lepotu rekama”, kroz koju su organizovali ekološke i kulturne događaje.

– Sadili smo jorgovane u projektu “Srbija za Jorgovana”, čistili smo reke, pravili sesije na brodu, to su bile tribine, književne večeri, razne teme – prisetila se Vesna.

Na njenom splavu su se okupljali umetnici i intelektualci.

– Taj brod je bio izvor neverovatno lepih energija – rekla je Vesna, opisujući kako su posetioci bili oduševljeni njenim mestom na reci.

Nakon 19 godina, Vesna je bila primorana da napusti svoj splav zbog odluke gradskih vlasti da oslobode prostor na Ušću.

– Znate šta, to je bio jedan emotivni momenat, jer mi je kroz glavu prošlo mnogo toga lepog – rekla je Vesna, dodajući da je razumela odluku vlasti.

– Gradske vlasti su rešile da urbano realizuju Beograd, da pomere sve brodove, klubove, pa i mene.

Njen splav je sada premešten na Savu, gde Vesna planira da pronađe novi dom i mir.

– Mogu da živim na njemu, naravno, ali morala sam da se iselim jer se brod vuče i nije smelo biti nikoga na brodu – objasnila je Vesna.

Dodala je da se raduje povratku na splav kada se pronađe nova lokacija.

Vesna je istakla da žene koje žive same na reci moraju da budu hrabre i da se prilagođavaju situaciji.

– Mislim da je uživanje u neizvesnosti nešto što je vrhunski način života – rekla je. 

Iako je iseljenje bilo emotivno, Vesna ostaje optimistična i posvećena životu na vodi.

Vesna de Vinča o neprijatnim situacijama na splavu

Vesna je podelila i teže trenutke svog života na splavu, uključujući incidente sa molotovljevim koktelima i ucene.

– Bilo je tu raznoraznih pretnji, ali sam uspela da izađem iz toga neokrenuta u smislu želje da i dalje želim jedan prirodan život. Ta osoba koja mi je pretila i bacila molotovljev koktel je sada u zatvoru – rekla je Vesna za “Kurir“.

- Pogledajte najnovije ćlanke -