ŠTA SE TO DEŠAVA? Noćas su mnogi padali u komu! Lekari Hitne u šoku: “Kašiku meda stavite ispod jezika, nikako šećer…”

oktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći navela je jutros da je lekare ove ustanove posebno iznenadio broj ljudi koji su noćas upali u stanje hiperglikemije, tj. neregulisane vrednosti šećera u krvi.

Mnogi su noćas, tako, pali u komu, nisu bili u stanju da pozovu Hitnu pomoć, pa su zvali zabrinuti članovi porodice.

U svom redovnom uključenju za medije, dr Ivana Stefanović iz Hitne pomoći istakla je da je i tokom ove noći bilo dosta saobraćajnih nezgoda. U tri saobraćajne nesreće učestvovale su četiri osobe i sve su prevezene dalje sa vidljivo lakšim povredama.

U noćnoj smeni nije bilo teških trauma, ali su imali 1.526 ostvarenih veza za 24 sata, što je 200 više nego juče, a posebno su se izdvojili pacijenti sa hiperglikemijom.

– Noćas su nas iznenadili pacijenti koji već boluju od dijabetesa melitusa. Zvali su nas oni koji su bili pored njih, jer su pacijenti bili u teškom stanju, zbog hiperglikemije. U pitanju je neregulisana vrednost šećera u krv. Hiperglikemiju naš mozak ne može da toleriše i naš organizam se brani tako što pada u stanje kome – kaže dr Ivana Stefanović.

Nikako šećer, već med

Kada je pacijent u ovako teškom stanju, kaže dr Stefanović, nikako mu ne treba davati šećer, već med.

– Jedino bezbedno što toj osobi možete dati ako je bez svesti je med. Kašiku meda stavite ispod jezika, nikako šećer, jer bi mogao da se uguši, okrenite ga na bok i tako sačekajte Hitnu pomoć. Bez obzira na sve, obavezno nas pozovite – savetuje dr Ivana Stefanović za “RTS”.

- Pogledajte najnovije ćlanke -