SUDNJI DAN ZA PRIŠTINU Lajčak se oglasio, stiže VAŽNA odluka za tzv. Kosovo: “Danas ne smem ništa da kažem!”

Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je danas nakon sastanka sa glavnim pregovaračem Prištine za dijalog Besnikom Bisljimijem da je svrha njegove posete normalizacija odnosa dveju strana.

Govoreći o ukidanju mera EU protiv Prištine i izveštaju šefa diplomatije EU o KiM Žozepa Borelja, Lajčak je rekao da će se o tome više znati nakon razgovora zemalja članica bloka u Savetu Evrope, dodajući da je njegov stav da mere treba da budu ukinute.

 – Koliko ja znam, pitanje mera će se raspravljati sutra u političkom sektoru zemalja članica i sve će zavisiti od tih razgovora. Sutra ćete čuti šta je u izveštaju, ja danas ne smem ništa da kažem – rekao je on.

On je dodao da je razlog njegove posete Prištini i sutra Beogradu kako da se vrati fokus na normalizaciju između Beograda i Prištine.

 – Naravno, imamo i dogovor kako da ubrzamo implementaciju. Tako da je to prvo pitanje o kome smo danas razgovarali gospodin Bisljimi i ja. Drugi razlog je plan rasta EU za Zapadni Balkan – rekao je Lajčak.

Lajčak je napomenuo da i pored isteka mandata ovo nije njegova poslednja zvanična poseta Kosovu i Metohiji.

 – Ne mogu reći da je ovo poslednja poseta, jer kao što sam već kazao zamoljen sam da ostanem do januara – rekao je Lajčak.

Govoreći o otvaranju glavnog mosta na Ibru Lajčak je izjavio da je stav EU da most mora biti otvoren na način koji neće izazvati eskalaciju.

 – Idealno bi bilo da se pre otvaranja mosta razgovara sa ljudima na koje će da utiče otvaranje mosta, koje ta mera pogađa. Ja sam ponudio da se o tom pitanju razgovara u okviru dijaloga i nadam se da će biti ponuđeno rešenje u dobrom duhu i dobrim odnosima – zaključio je Lajčak.

Izvor: Tanjug

- Pogledajte najnovije ćlanke -