SVETSKI USPEH SRPSKIH LEKARA: OD SADA OPERACIJA SRCA MOGUĆA BEZ OTVARANJA GRUDNOG KOŠA! Uspešno izvedena na institutu “Dedinje”

Prvi put u Srbiji, lekari Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” uradili su kompleksnu intervenciju kod pacijenta sa teškim srčanim slabostima, bez otvaranja grudnog koša.

U operacionoj sali Instituta bilo je više od 15 lekara različite specijalnosti kako bi popravili rad srca pacijenta u poodmakloj fazi srčane slabosti, koje je radilo sa samo 30 odsto kapaciteta.

Lekari primenili su metodu bez otvaranja grudnog koša koja je prvi put izvedena u Srbiji, a pacijent kojem je zahvat izveden pre dva dana, već danas ide kući.

Pacijent posle 2 dana ide kući

– Sad je dobro. Posle intervencije nemam nikakve bolove i tegobe – navodi Zoran Maksimović.

Vođa lekarskog tima dr Mihajlo Farkić kaže da su izveli jednu jako zahtevnu intervenciju, tokom koje su minimalno invazivnom metodom stavili prsten u proširenu levu komoru da bi se smanjila njena zapremina, ali i da bi se sprečilo napredovanje bolesti.

– Uradili smo jednu intervenciju kako bismo njegovo sadašnje stabilno stanje održali i sprečili dalje pogoršanje koje bi se na kraju moralo rešavati transplantacijom srca – ističe Farkić.

Veoma zahtevna i teška operacija

Operacija je, kako kaže, veoma zahtevna i teška, a zajedno sa pripremama trajala je više od tri sata.

– Jedan veliki kateter se kroz butnu arteriju uvodi skroz do srca, ulazi se u levu komoru i onda se stavlja taj prsten u dno leve komore. Nakon toga, kada smo zadovoljni kako je sve prošlo, pacijent se budi iz minimalne anestezije i već drugi dan posle intervencije ide kući – objašnjava Farkić.

Dodaje i da očekuju da, pošto se radi o pacijentu od 47 godina, će još dugo uz terapiju moći da bude u stabilnom stanju i moći da nastavi relativno normalan život.

Izvor: Srbija Danas/Blic

 

 

- Pogledajte najnovije ćlanke -