Cifra koju je Stoltenberg saopštio tokom razgovora u kongresnom centru Vudrou-Vilson u Vašingtonu, gotovo četiri puta je veća u poređenju sa izdvajanjima u 2021. godini, prenosi AP.
Članice NATO-a su se prošle godine saglasile da izdvajaju najmanje 2 odsto svojih bruto domaćih proizvoda za potrebe zajedničkog sistema odbrane.
Smatra se da porast izdvajanja zemalja članica NATO odražava zabrinutost zapadnih saveznika zbog rata u Ukrajini, ali neke zemlje su zabrinute i zbog moguće pobede Donalda Trampa na predstojećim predsedničkim izborima u SAD.
Tramp je više puta opisivao mnoge NATO saveznike kao zemlje koje su u NATO na račun SAD, a tokom kampanje je poručio da Amerika neće braniti članice NATO koje ne budu ispunile svoje obaveze prema severnoatlantskoj alijansi.
Stoltenberg će se kasnije danas sastati i sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom u Beloj kući.
Izvor: Tanjug