Studenti koji žele da uče okupili su se sinoć ispred Predsedništva, u Pionirskom parku gde su u šatorima proveli noć. Njihova poruka je jasna – žele da uče!
Penzioneri donose kiflice studentima u Pionirski park
Penzioneri donose kiflice studentima u Pionirski park Foto: Jakov Milošević
Penzionerka Latinka Pupovac došla je sa komšinicom da pozdravi studente u Pionirskom parku. Tek ispečene kiflice se vade iz torbe.
“Ovo je za ovu pametnu decu. Mesili smo do 5 sati jutros. Ovo su prava deca, postaće dobri ljudi. Podržavam ovu njihovu borbu jer se bore za pravu stvar. Ono nasilje prethodnih dana ne mogu da podržim. I da mi blokiraju život svaki dan. To niko normalan ne može da razume. I ja sam učestvovala u onim protestima kad smo rušili Miloševića, ali ovo je nešto sasvim drugo. Političari treba da se bave politikom a deca treba da uče. Ja sam svoje škole završila i sad uživam u svojoj penziji. Želim i ovoj deci da dođu do toga, da uče, rade i uživaju”, ispričala je Latinka.
Studenti koji hoće da uče tačno u 9 pevali himnu
Studenti koji hoće da uče u 9 sati su pevali himnu “Bože pravde”, a razvili su i zastave Srbije.
Studenti koji hoće da uče razvili zastave Srbije Foto: Jakov Milošević
Pavlović: Nemam roleks, udžbenik iz Patologije najskuplja stvar u mom šatoru
Miloš Pavlović, student treće godine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, noć je proveo u šatoru, u Pionirskom parku u prestonici, zajedno sa svojim kolegama koji hoće da uče.
– Noć je bila mirna. Nije bilo incidenata, ali da kažem da nije bilo provokacija ne bi bilo tačno. Bilo je nekih provokatora. Mi smo ih u domaćinskom stilu pozvali da dođu da se počaste i posluže onim što ima na stolu. Poneo sam Patologiju, to je knjiga za moj ispit i ujedno i najskuplja stvar u mom šatoru – 5.000 dinara. Nemam roleks niti išta slično. Taj udžbenik iz patologije čuvam kao oči u glavi – poručio je Pavlović.
Detaljnije pročitajte na linku ispod:
Luka: Želimo da se poštuje naše pravo na studiranje
Među studentima koji hoće da uče, a koji su noć proveli u Pionirskom parku, je i Luka Lalošević.
– Poštujemo mišljenje naših kolega, ali želimo da se poštuje i naše pravo na studiranje. Ako se do 17. marta ne ispune naši zahtevi i ne počne nastava, postoji ozbiljna opasnost da propadne ova godina, ali i mnoge druge stvari se dovovode u pitanje.
Detaljnije pročitajte na linku ispod:
Noć proveli u šatorima, budni pre sedam
Studenti koji hoće da uče proveli su prvu noć u Pionirskom parku. Nešto pre 7 sati improvizovani kamp se tek budi, piju se prve jurarnje kafe a stiže i sveža hrana.
Jadranka Stojanov, starija Beograđanka, poranila je da studentima donese peciva, kafu, slatkiše i odeću. Vadi svoje stvari iz torbe u šator koji sada služi kao nekakva trpezarija. Tu je i grejalica. Neko se setio da je noć hladna i doneo da malo bar pomogne.
“Oni su naši studenti, naša budućnost. Gde je Miloš, treba mi Miloš. Imam nešto posebno za njega. On je naš novi Tesla, novi Milanković. Mnogo mi je prirastao srcu”, progovara Jadranka dok vadi specijalan poklon za Miloša Pavlovića.
Pokazuje knjigu. Psaltir mu je donela na poklon i posvetu mu je napisala.
Dok se traži Miloš, ustaju dve devojke iz svojih šatora. Jelena sa Pravnog fakulteta kaže nam da je prva noć bila podnošljiva.
“Hrane imamo. Zaista nam ljudi non-stop donose. Nije bilo mnogo hladno, podnošljivo. Vredi ova borba jer mi hoćemo da učimo. Ako vredi njihova, vredi i naša. Mi hoćemo mirno do ispunjenja naših zahteva”, kaže nam Jelena dok kuva kafu.
Danica sa Ekonomskog fakulteta priznaje da je jedva čekala da se nešto pokrene kako bi se svi vratili studiranju.
“Mnogo mi je teško pala ova blokada. Ja sam došla u Beograd da učim i polažem ispite. Roditeljima je isto teško. Pa pogledajte samo koliko košta stan, hrana i sve ostalo, ni ispite ne možemo da dajemo. Mora nešto da se uradi. Ne očekujem da nam dođe niko konkretno. Mi smo ovde, ko god oseća potrebu, može da dođe i podrži naše zahteve. Ovde ostajemo dok se ne ispune”, kaže Danica.
Studenti koji hoće da uče Foto: Jakov Milošević
Studenti koji hoće da uče, podsetimo, postavili su juče šatore ispred Predsedništva. Oni strepe da bi mogli da izgube akademsku godinu, što bi im moglo uskratiti pravo na domove i stipendije. Stoga, oni žele da se što pre vrate u učionice i nastave sa učenjem.
Studenti koji žele da studiraju traže:
- Početak nastave na fakultetima i drugim visokoškolskim ustanovama do 10. marta, odnosno najkasnije do 17. marta
- Zahtev koji se odnosi na moratorijum na studentske kredite, smanjenje uslova za upis na budžet, povećanje broja ispitnih rokova, pomeranje početka nove školske godine, povećanje iznosa studentskih stipendija i kredita, podrška studentima koji su u Srbiji putem međunarodnih programa, produžetak roka za odbranu master rada i doktorske disertacije, smanjenje obima gradiva, polaganje svih predispitnih obaveza na ispitima, revidiran plan upisa za buduće brucoše, jednake uslove konkurisanja, a s obzirom na to da neki univerziteti rade, te je napravljena podela među studentima.
- Zahtev osnovnim i srednjim školama da se hitno počne sa izvođenjem nastave iz svih predmeta
- Zahtev predsedniku Republike, predsednici Narodne skupštine i predsedniku Vlade da preduzmu sve što je u njihovoj nadležnosti kako bi se normalizovalo stanje u prosveti
- Ostavka ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović
www.kurir.rs