Opština Velika Plana nastavlja da daje primer kako se treba odnositi prema značajnim događajima i ličnostima iz srpske istorije, posebno kad su u pitanju borci i civili koji su stradali u ratovima za slobodu.
Delegacija opštine koju je predvodio narodni poslanik i predsednik Skupštine opštine Velika Plana Dušan Marić, a u kojoj su bili predsednik opštine Strahinja Pavešković, načelnik opštinske uprave Toplica Pintorović i član Udruženja potomaka ratnika od 1912. do 1918. godine iz Miloševca Dejan Pisarević posetila je juče Srebrenicu, Bratunac, Kravicu i Ježešticu.
Dušan Marić ističe da su došli da u teškom danu, kada je u Generalnoj skupštini UN usvajana sramna rezolucija o lažnom genocidu u Srebrenici, budu sa svojim narodom u Podrinju, pruže mu podršku i kažu ne kreatorima novog pokušaja satanizacije srpskog naroda.
–Nemci su počeli dva svetska rata i počinili najveći genocid u istoriji civilizacije. Zajedno sa hrvatskim i muslimanskim ustašama počinili su genocid nad srpskim narodom, u kojem su ubijene stotine hiljada civila. Samo u Srednjem Podrinju ubili su 6.469 Srba a u martu 1942. u Starom Brodu na Drini poklali su zbeg od 6.000 srpskih žena, dece i staraca. I sad oni nas optužuju za genocid. To je isto kao da najveće prostitutke usvajaju rezoluciju kojom pozivaju na javni moral ili da najveći kriminalci poštenim ljudima drže predavanje o poštenju – kaže on.
Delegacija iz Velike Plane položila je cveće na spomen-obeležja u Kravici i Ježeštici. U Drugom svetskom ratu muslimani su u Kravici ubili više od 500 srpskih civila a na pravoslavni Božić 1993. selo su popalili i u njemu ubili 59 ljudi. U Ježeštici muslimani su od 1941. do 1945. ubili 161 a u poslednjem ratu 38 meštana.
–Muslimani su u napadu na Ježešticu 8. avgusta 1992. godine pred očima Savke Mlađenović zaklali njene sinove Dragana i Anđelka a zatim su i nju zaklali. Anđelkovu glavu su odsekli i odneli u Srebrenicu gde su je u euforiji zbog počinjenog zločina šutirali kao fudbalsku loptu – kaže Marić.
Marić je na spomen-krst na groblju u Bratuncu, na kojem počivaju desetine palih vojnika Vojske Republike Srpske, položio venac u ime Republike Srbije a u delegaciji su bili i Strahinja Pavešković i predsednik opštine LJubovija Milan Jovanović.
Delegacija Velike Plane je u Bratuncu primljena od načelnika opštine Lazara Prodanovića, u Srebrenici je imala odvojene razgovore sa načelnikom opštine Mladenom Grujičićem, predsednikom Skupštine Republičke organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Branimirom Kojićem i predsednikom udruženja Istočna alternativa Republike Srpske Vojinom Pavlovićem.
–Posebno je bio dirljiv susret sa Branom Vučetićem, mladićem koji je imao samo devet godina kad su njegovu kuću napali muslimani iz Srebrenice i ubili mu oca Radovana i brata Milenka, koji je imao 17 godina a njega odveli u logor. Tri meseca ranije muslimani su mu ubili majku.
Gosti iz Velike Plane su svojim domaćinima poklonili dva laptopa, jedan za opštinsku upravu Srebrenice a drugi za opštinsku organizaciju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Među više od 60 srpskih civila i teritorijalaca koje su muslimani iz Srebrenice masakrirali 24. septembra 1992. godine u Podravljanju je i Nebojša Pavlović iz Velike Plane. Imao je 21 godinu. NJegovi posmrtni ostaci nikad nisu pronađeni. Najverovatnije se nalazi među mučenicima koji su spaljeni.
Izvor: Srbija Danas