VELIKA TRAUMA ZA DETE! Vaspitačica na letovanju FIZIČKI NASRNULA na dečaka – Policija hitno SANKCIONILSALA osumnjičenu

Na letovanju dece u Poreču, vaspitačica je zbog vikanja fizički nasrnula na 12-godišnjeg dečaka, javljaju lokalni mediji.

Savez prijatelja omladine Maribor, koji već 36 godina organizuje letovanja u Poreču, vaspitačici je izrekao zabranu letovanja, kao i drugih aktivnosti, usled čega je ona poslata kući.

Uprkos traumi koju je doživeo, dečak je odlučio da ostane na letovanju. Policija će razgovarati sa njim po povratku u Maribor. 

U VIRC-u u Poreču letuje više od 1.600 dece svake godine, kao i više od 200 vaspitača. Vaspitači su tu u pratnji mališana i za njih 11 dana organizuju razne aktivnosti. Sada je Savez prijatelja Maribor (ZPM) na svojoj internet stranici objavio izveštaj o incidentu koji se dogodio prošlog ponedeljka.

Vaspitačica je, navodno, neprimereno reagovala na kršenje kućnog reda centra od strane dečaka (12).

– Prekršaj se sastojao u dečakovom vikanju, koje je za neke prisutne bilo ometajuće u stambenom delu VIRC-a, što su prisutni vaspitači želeli da spreče – saopštio je sekretar saveza, Božidar Raušl.

Kako navode, vaspitačica, koja inače nije bila nadležna za tu grupu dece, u reakciji na dečakovo ponašanje upotrebila je fizičku silu, što su u ZPM Maribor označili kao krajnje neprimereno.

U skladu sa sopstvenim Kodeksom etičkih načela vaspitača i izrečenom merom pedagoškog rukovodstva, ona je odmah sankcionisana sa svog radnog mesta vaspitača na letovanju i poslata kući. 

Roditelji mališana su obavešteni o incidentu. Nakon lekarskog pregleda, u dogovoru sa njima, dete je ostalo na odmoru. 

Incident je prijavljen i policiji u Mariboru, te će nadležni obaviti razgovor sa vaspitačicom, ali i detetom, nakon povratka sa letovanja.

– Mariborski policajci su primili prijavu, iz koje je vidljiva sumnja na izvršenje krivičnog dela, koje je izvršeno na području Hrvatske. Policajci u vezi s tim prikupljaju informacije, pa vam zato ne možemo pružiti detalje o događaju – odgovorili su iz PU Maribor.

– Već sada možemo potvrditi da je vaspitačici izrečena interna zabrana učešća na letovanjima ili drugim programima koje sprovodi ZPM – napisao je Raušl.

– Veoma žalimo zbog incidenta, koji baca loše svetlo na našu organizaciju i sav dosadašnji rad, rukovodstvo i vaspitače, koji svake godine obavljaju odličan posao, što nam svake godine potvrđuju i deca i roditelji. Bezbednost i dobrobit dece su nam uvek na prvom mestu. Početnici vaspitači već dugi niz godina pre samog odlaska na letovanje učestvuju na 14 sati stručnih predavanja, a pored toga obavljaju pojedinačne razgovore sa pedagoškim rukovodstvom smene, koje obavlja konačan izbor vaspitača – objasnio je.

Ovaj incident je jako potresao Savez prijatelja omladine Maribor, jer se u dugoj karijeri nisu susreli sa sličnim incidentom.

- Pogledajte najnovije ćlanke -