On kaže da su naredne tri godine za njega važne, i da hoće da ostavi veliki trag.
– To će biti 15 godina da sam na vlasti u Srbiji. Dva puta biran za predsednika, bio sam potpredsednik Vlade, predsednik Vlade. Nikada niko bar u skorijem periodu neće uspeti tako ubedljivo da pobedi u prvom krugu na predsedničkim izborima. To smo uspevali zahvaljujući velikom radu, i zato što su ljudi znali da radimo teške stvari, koje nisu uvek popularne – rekao je predsednik.
Ističe da niko nije bio za mere fiskalne konsolidacije.
– Ja sam govorio istinu i nisam obmanjivao narod. Kada smanjite plate i penzije vi tri godine nemate nikakav rast. Kada smo izvukli zemlju iz fiskalnih problema, onda je sve krenulo na bolje. Lako je meni da sedim i prepirem se sa opozicijom, iako nisu naročito uspešni ni talentovani. Ali prolete godine, i onda se zapitate šta sam ja to uradio. I onda ljudi pogledaju i pitaju se šta sam uradio. Ljude zanima kolike su plate i penzije, da li imamo pruge i puteve, da li je kurs stabilan. Imamo li mi kao porodica više ili manje. Tako se donose odluke u mnogim zemljama za koga ćete da glasate – rekao je on.
Vučić kaže da već 2027. godine može da se bavi nečim drugim, i da želi da ostavi nasleđe promenjene svesti većeg broja nas.
– Voleo bih da budem skrajnut, ili u senci. Neću da garantujem ništa, ali da li bih to voleo, evo sada otvoreno kažem da. Osećam sada da moram svu snagu, sve što imam da usmerim za napredak i rast Srbije. Svi izbori su završeni, neće ih biti nikakvih još tri godine. Moj životni cilj sada je da pokušam da u naredne tri godine promenimo sve! Do kraja avgusta želim da postavimo sve, da vidim koliko je realno da idemo na povećanje plata i penzija. Realno povećanje, da to bude stabilan napredak. Nama je inflacija na 3.8 odsto. Nama je jul bio nešto lošiji zbog rasta cena nafte, u avgustu verujem da će nafta ići i dalje u rikverc, i to će dodatno smanjiti inflaciju – rekao je predsednik.
On kaže da povećanje plata mora biti veće od inflacije, i da posebno penzije moraju da rastu.
– Vi ne možete da pohvatate više šta sve radimo da obezbedimo Ekspo 2027. To su plate 1400 evra, penzije 650 evra. To je opšti napredak Srbije. Meni je Šolc rekao da je mrak bio kada je došao, ali malo što je video kroz prozor auta je ogroman napredak i da su svuda dizalice. Kada vidite da neko tako brzo napreduje, a mi smo bili prvi u Evropi po stopi rasta. To nam omogućava da povećavamo plate i penzije – istakao je Vučić.
Kaže da je retko zadovoljan, iako mnogima ništa ne znači ovaj sporazum.
– Danas je bio veliki i važan dan za nas. To nije pitanje rude, već promene naše svesti. Moramo da izgubimo gubitnički mentalitet, gde nam ništa nije dobro. Moramo da budemo u pobedničkom timu, da sanjamo velike snove. Ovo nije pitanje 600, 700 ili 1000 ljudi koji će imati plate od 1000 evra najmanje u Rio Tintu u Loznici. Ti ljudi bukvalno neće znati na šta da potroše pare, u tim opštinama. Sve to na jednu stranu, ali će tu biti indirektno, a kasnije i direktno zaposleno još 20.000 ljudi – otkrio je predsednik.
Naši protivnici kažu da nema dokaza da će ovde biti ceo lanac proizvodnje, rekao je on.
– Pa nismo ni počeli da kopamo još, naravno da nema. Godinama smo radili na ovome, ja sam sam imao preko 40 sastanaka. Znate li šta znači dovesti Ola Kaleinijusa u Srbiju. Došao čovek u kafić u Beogradu. Doveli smo Nemačku razvojnu banku, EBRD, Italijansku razvojnu banku, Mercedes Benz. Danas čujem Folksvagen pohvalio 11S, našu firmu. Dođe i nemački kancelar, napravite nešto da ste deo Evrope i sveta, naprednog dela. Oni ne mogu ni da dobiju rudu, 87 odsto mora da ostane u Srbiji! I Šolc je meni rekao da nije u redu da se zabranjuje, ja sam rekao da nećemo ni zabranjivati, već naći druge mere – kaže Vučić.
Šolc je u Čileu rekao da nije cilj da se osiromaše zemlje koje imaju rude, već da se pravi lanac proizvodnje.
– Za nas je prvi korak pravljenje katodnih fabrika, što Kina drži 70 odsto svih fabrika. Samo 2 odsto drži Evropa, to su samo Nemački BASF, gigant i Umikorm. Razgovaraćemo sa svima! Na kraju je i čovek iz Mercedesa rekao da nemaju problema da rade sa Kinezima na tom pitanju. Naši momci iz Subotice su uspeli da naprave najbolje baterije, i to će privući mnoge kompanije. To ljudi menja sve, mi govorimo o ogromnom novcu – rekao je on.
Predsednik je rekao da ako dobijemo proizvodnju katoda i baterija, da su u pitanju ogromne cifre.
– Zamislite Nemačku koju ima 0.1 stopu rasta, a vama samo ovo doprinese 3.97. Samo ovo, a gde je sve drugo. Mi već imamo Stelantis ovde, i sledeće nedelje biće veliki događaj u Kragujevcu. Za 2 meseca očekujemo serijsku proizvodnju električnih vozila. Možete da zamislite kako će to da se odrazi na poslednji kvartal. To su ogromne stvari. Mi ne želimo političkim merama da povećavamo plate, već u skladu sa razvojem. Uspeli smo da rastemo brže nego drugi. Crna Gora je pre samo 10 godina imala 50 odsto veću platu od nas! A danas za koji evro smo mi ispred – kaže Vučić.
Ako počnemo da proizvodimo katode u Srbiji, ja kao predsednik garantujem da ću dovesti proizvođače automobila, kaže on.
– Ništa ne krijem od naroda, mi nijedan ugovor nismo potpisali još. Prvo je i glavno životna sredina! Memorandum ima težinu date reči, ali ne proizvodi druge obaveze. I danas sam rekao mi smo ti koji donosimo odluku. Ja sam garancija da ćemo voditi računa o narodu.
Vučić dodaje da o Saši Jankoviću ima određeno mišljenje, pošto su bili politički protivnici.
– On je govorio da će se Sava izliti zbog Beograda na vodi, on je u to verovao valjda. Danas, ja verujem u ovo. Mnogi misle da sam uzeo pare, zato što polaze od sebe, daju im pare zbog gluposti! Hajde da vam otkrijem tajnu. Nisam ja za 717.000 evra prodao imanje Rio Tintu. Već njegov čovek. Nisam ja prodao imanje, već gospođa Đedović iz njegove partije, i roditelji onih Petkovića, koji se danas bune. Dinar nisam dobio od njih, pre bih se ubio nego što bih tražio ili uzeo – naglasio je on.
Predsednik dodaje da je za njih nemoguće da neko drugi sanja snove drugačije od njihovih.
– Moji snovi su šta će ostati iza mene 2027. godine. Šta god neko pričao i koliko god me mrzeo, svi oni će se voziti brzom prugom od Subotice do Preševa. A u njihovo vreme 0 kilometara pruge izgrađeno – kaže Vučić.