Zvanična moskva je rešila da skine rukavice
-Zapad potcenjuje mogućnost da bi Rusija mogla da upotrebi nuklearno oružje, što bi moglo imati fatalne posledice – izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.
Po njegovim rečima, rizik od direktnog oružanog sukoba između nuklearnih sila je visok.
– Što se tiče trenutne situacije, nema lakih odluka i lakih zaključaka. Naši zapadni protivnici potcenjuju spremnost Rusije da se zauzme za sebe i da u svakoj situaciji osigura svoje interese. Ne želim ni da pretpostavim da bi to potcenjivanje moglo da bude tragično, fatalno – poručio je ruski diplomata.
Rjabkov je takođe rekao da je bezbednost Rusije garantovana decenijama unapred.
– Kao što je više puta govorio predsednik Rusije Vladimir Putin, poslednjih godina je stvorena takva osnova, pre svega u oblasti nuklearnog obuzdavanja, koja će nam omogućiti da decenijama garantovano osiguravamo sopstvenu bezbednost – rekao je Rjabkov na forumu “Primakovska čitanja”.
Kako je dodao, “to ne znači da treba ignorisati oko što se dešava okolo – naprotiv, sve se analizira i izvlače se zaključci”.
Rjabkov je dodao da Rusija ima resurse da osigura “da do Zapada stigne signal u sferi nuklearnog obuzdavanja, čak i u situaciji kada druga strana nije spremna da vodi trezven dijalog”.
– Postoji opasnost, i ne treba je potcenjivati, da bi druga strana mogla da napravi grešku. Trudićemo se da to sprečimo – istakao je diplomata.