Preporuka sa web-a

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas dvotrećinskom većinom Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i zaključke na ovaj dokument sa Svesrpskog sabora u Beogradu.

Od 65 prisutnih poslanika, za usvajanje Deklaracije glasalo je 62 poslanika, protiv su bila tri, a nije bilo uzdržanih.

Za zaključke, koje su potpisali šefovi klubova poslanika svih stranaka sa sedištem u Republici Srpskoj, osim Kluba poslanika “Za pravdu i red”, glasala su 62 poslanika, dva su bila protiv, a jedan poslanik bio je suzdržan.

Stevandić je rekao da je pronađen kompromis u vezi sa zaključcima na Deklaraciju koju je podržalo 90 odsto narodnih poslanika, osim Klub poslanika “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.

Nadam se da će ovo biti jedan od dokumenata koji će bitno odrediti našu sabornost u vezi sa visokim pitanjima i da ćemo imati priliku da se jedni drugima odazivamo na sastanke bez obzira ko ih pozove pozicija, opozicija, predsednik Republike Srpske ili srpski član Predsedništva BiH – rekao je Stevandić.

U Deklaraciji se, među 49 zaključaka, stavova i ciljeva, navodi da Svesrpski sabor konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu.

Srpski narod je kroz istoriju imao više država sa različitim nazivima, te polaže pravo da baštini svoju bogatu tradiciju – piše u tekstu Deklaracije.

U zaključcima sa skupštine se navodi da se 9. januar obeležava i praznuje kao Dan Republike Srpske i Krsna slava, za šta su se birači izjasnili na referendumu iz septembra 2016, i dodaje da je 15. februar, odnosno Sretenje, potrebno definisati kao Dan svesrpske državnosti koji treba ujedinjeno obeležavati i proslavljati zajedno sa Republikom Srbijom.

Navodi se da vlada Repbulike Srpske, u saradnji sa predsednikom Republike Srpske i predsednikom Narodne skupštine Republike Srpske, treba da formira Organizacioni odbor za obeležavanje 9. januara – Dana Republike Srpske.

Skupština Republike Srpske danas je razmatrala usvajanje Deklaracije, a sednici su prisustvovali i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović.

Dodik je ranije danas, obraćajući se u Skupštini Republike Srpske, istakao da je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda jedan od istorijski najvažnih i najmoćnijih dokumenata srpskog naroda u celini, prenela je Srna.

Cvijanović je poručila u obraćanju da Deklaracija neće naneti štetu bilo kome i da daje jako snažnu osnovu za dalji razvoj odnosa Srbije i Republike Srpske.

Svesrpski sabor naglasio je da je Republika Srpska jedinstven i nedeljiv ustavnopravni subjekt koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH – Aneksom četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma i čija teritorija ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.

U tekstu je istaknuto da će Deklaracija, nakon usvajanja na Svesrpskom saboru, biti ponuđena na usvajanje narodnim skupštinama Srbije i Srpske kako bi se obezbedila njena puna primena u Republici Srbiji i Republici Srpskoj.

Dijeli
Komentariši

Exit mobile version